Plaża w Stegnie odkrywa tajemnice II wojny światow

Plaża w Stegnie odkrywa tajemnice II wojny światowej.

Aktulności artykuły

Na plaży w Stegnie odkryto wrak samolotu. Jak wynika z pierwszych ekspertyz to prawdopodobnie wrak slynnego samolotu Messerschmitt 109.

Trwają prace badaczy nad wydobyciem wraku samolotu

W piątek popołudniu na plaży w Stegnie natrafiono na pozostalości samolotu. Na wrak trafiła grupa miłośników militariów. Ekipa badaczy wezwana na miejską plażę potwierdza te doniesienia. Sprawą zajmuje się zespół z Kłanina. Jak dowiadujemy się z pierwszych komentarzy maszyna, to prawdopodobnie pozostalości samolotu Messerschmitt 109. W doskonałym stanie zachowane sa aluminiowe części samolotu.

Na niewielkiej głębokości odnaleziono dwa skrzydła oraz elementy silnika. Z opowiadań najstarszych mieszkańców miasteczka można dowiedzieć się, że pamiętają oni maszynę, która częściowo wystawała z wody. Ogon wraku znaleziono wiele lat temu, a poszukiwania pozostałych elementów trwały. Na terenach wybrzeża w trakcie II wojny światowej odbywało się wiele działań wojennych. Głównie wymierzone one były w półwysep helski, gdzie obrona tego skrawka Polski trwała aż 32 dni.

Uzbrojony samolot Messerschmitt 109 ważył 2,5 t. W trakcie działań wojennych niemiecka armia miała znaczącą przewagę bojową nad polskimi myśliwcami. Mimo wszystko polskim pilotom w obronnej walce w 1939 roku udało się zestrzelić 67 messerschmittów. Przypomnijmy, Projekt myśliwca Bf-109 powstał w latach 1934-1935 na wyraźny rozkaz Ministerstwa Lotnictwa III Rzeszy. Odznaczenie jakie zyskał Me-109 zostało nadane od nazwiska głównego konstruktora Willy’ego Messerschmitta. Myśliwiec został skonstruowany na podstawie niemieckiego samolotu turystycznego o nazwie Taifun Bf-108.

Wydobyty wrak ma trafić do prywatnego muzeum militarnego w Kłaninie. Od wielu lat miłośnicy historii, militariów i rzemiosła mają możliwość podziwiania eksponatów znajdujacych się na terenie muzeum. Podstawowym celem działalności jest nie tylko gromadzenie, przechowywanie, konserwowanie, udostępnianie, upowszechnianie, popularyzowanie i informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów z zakresu historii techniki militarnej ze szczególnym uwzględnieniem historii Pomorza. Warto także dodać, że założyciele Muzeum wraz z wieloma miłośniaki organizują także liczne rekonstrukcje.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments